Toyota Fabrikasında Keşfedilmiş Bir Teknik Nasıl Hayatınızı Değiştirebilir?

Hiç bir şeye yetişemediğinizi düşündüğünüz zamanlar oldu mu? Yapmanız gerekenlerin baskısı bazen günün en olmadık saatlerinde küçük çelmelerle adımlarınıza engel oldu mu hiç? O andan, sonraki anın sorumluluğunun getirdiği stresle uzaklaştığınız oldu mu? Eğer bu sorulardan herhangi birine yanıtınız “evet”se ve klinik olarak konulmuş herhangi bir “ADHC” teşhisiniz yoksa oturun lütfen, konuşucaz.

2020 yılının ortalarında, bir yöneticimle en çok konuştuğumuz konu buydu, bir süredir üzerinde çalışsamda en çok geri dönüş aldığım konu “dağılma ihtimali”mdi. Bir yorumu bir defadan fazla alıyorsanız, bu hem hüzünlü, hem keyifli bir noktada olduğunuzu gösterir. Hüzünlüdür çünkü belli ki ilerlemiyorsunuz fakat ikinci kere duyduğunuza göre belli ki önemseniyorsunuz. İkinci kere duymak, ayağa kalkmak için en kritik zamanlardan.

İşte tam ikinci kere duyduğum zamanlara denk gelir Taiichi Ohno’nun “Toyota Ruhu”nda bahsettiği “Kanban” ile tanışmam.(Bu yazıda Kanban’a odaklanıyoruz fakat, bu tür geri-dönüşleri alan herkes Cal Newport’un “Pür Dikkat” ve Davip Epstein’in “Çok Yönlü” kitaplarını muhakkak okumalı. Birde motor kullanmayı teklif ediyorum, motosikletler dikkat dağınıklığının asla affedilmeyeceği araçlardır, bu sebeple dikkatiniz toplamak üzerine tüm kasların daha geliştiği hiç bir araç bilmiyorum)

Peki Nedir Kanban, Toyota için tanımını hep beraber okuyalım;

Kanban, tam zamanında üretimortamında malzeme hareketlerinin kontrolü amacıyla kullanılan bir çizelgeleme yaklaşımıdır. Toyota‘nın üretim verimliliğini artırmak amacıyla Taiichi Ohno tarafından geliştirilmiştir. Yöntem 1953’ten bu yana kullanılmaktadır. Daha fazla detay için; https://tr.wikipedia.org/wiki/Kanban

Günlük hayatta, tüm zaman yönetimi tekniklerinden(Promodora, Eisenhower Matrisi vb…) çok daha yalın bir yöntemle ilerleyebileceğiniz bir cennet bahçesi vaad ediyor Kanban, bu bir pano aslında ve To-Do’nuzu 3 Kısıma ayırmanızı bekliyor;

  • Yapacaklarım(Siz Üstünü Çizeceklerim vb. bir isim verebilirsiniz)
  • Yapıyor Olduklarım (Yine herhangi bir isim mümkün, buyrunuz)
  • Yaptıklarım(Buraya taşıdığınız irili ufaklı tüm taskler, sizin için yine irili ufaklı serotonin kaynağına dönüşüyor olacaklar.)

P.S:Bütün bu başlıkların en sihirli noktası yine önceliklendirmek. Tüm bu panoyu dijital olarak yönetmeyi çok keyifli hale getiren Evernote, Trello gibi uygulamalar da başlangıç için çok yardımcı olabilir.

Tüm bu temiz sayfalar, yapacaklarınızın ve kısıtlı vakitlerin sizi düşüreceği anksiyete kuyularından korumak üzere bir oyunun başlangıcı, temiz bir plan hep temiz bir zihnin yol arkadaşı. Kanban, bugün en kişiselleştirilmiş Corolla’nın bile 4 günde üretim bandından yeni sahibine kavuşmasını sağlayan önemli bir başlangıç fakat her zaman daha fazlasına ihtiyacınız olacak. Her zaman olacaktır. Burada da o ana ait olmamızı sağlayan Mindfullness ve duygusal dayanıklılık (Resilence) egzersizleri devreye giriyor ki bir başka yazımızda bize eşlik ediyor olacaklar.

Hep daha iyisini yapmak isteyen, daha güzeline giden yolda yüreği taşan herkese selamlar.

Görüşmek üzere.

Sertaç

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir