Münih’te Bir Beyefendi

Başlığı bir buçuk aydır yanımda gezen Amor Towles’ın “Moskova’da Bir Beyefendisi”nden çaldığım çok açık, bir Kontun komünizm Rusya’sında yabancı diplomatlar için düzenlenmiş bir otelde geçirdiği ev hapsi sürecini anlatan bu kitap, bitsin istemediğim bir kitap oldu, okumak için tanışan hiçkimsenin pişman olmayacağına inanıyorum.

Beklemeye övgü tadında geçen bir 7-8 ayın ardından yazıyorum bunu, abimin hediye ettiği bir Moleskin’e alınmış notlar, bu dünyanın en edilgen durumuna eşlik etmek için hazırlardı bir süredir. Beklemenin insanı azaltan yanına iyi gelmesi için.

Albert Camus, isyankarı tanımlarken “Hayır diyebilen insan” diyor, bekleyebilen insanı tanımlarken “Şüphesiz büyük bir centilmen” diye ekliyor. Belirsizlikte hala gemisine yön verebilenlerin, ameliyathane kapılarında, parklarda, banklarda ve yolcu karşılama salonlarında bekleyen herkese de iyi gelmesini umuyorum. Daha önce konuşmuştuk, birbirimize iyi bakmanın güzel yanı, başka hiçbir şeye benzemiyor.

Takvimlere, ve tarihlere iliştirdiğim çok güzel notların arkasından bir an önce dinlemek için kulaklığıma uzandığım şarkılar var.

Saat 10:54 Temmuz 2022, Beyaz Fırın, Erenköy

-Öyle bir şey yapalım ki, iz bıraksın…

İz bırakmanın, cümle içindeki ağırlığını alıp masadan kalkmış, daha önce tanık olduğum tüm izleri düşünerek 14 bin küsür adım yürüyorum, belli ki bunu hatırlayacağız.

Saat 23:17, Mayıs 2023, Havalimanı, Münih

Üzerinde Kapadokyadan bir balonun, lokum ve çay tabaklarının olduğu bir sunum üzerinden Türkiye’yi anlattım. Türkiye’yi anlatmanın 0 noktası gibi bir gündü, hala “Midnight Express” sohbeti yapılmadığı için mutluyum birazda ama 90’lardan bir adım ileri gidemediğimizi görmenin de burukluğu var. Yediğim içtiğim benim olmasın istiyorum, çünkü gördüklerimi anlatmak keyifsiz.

Saat 9:51 Haziran 2023, Ev, Kartal

Maraş Dondurmacısı gibi külahı onlara vermemi bekleyen kalabalık, Kapadokya fotoğraflarından pişman, sizin diyor, hikayenizin diyor, devamını dinlemek istiyoruz…

Bunu sen istedin Klaus… Sen istedin.

Saat 13:19 Temmuz 2023, Fauna, Ataşehir

“Herkes işini gücünü bıraksın x’e baksın” diye tweet atmak isteyen iç sesimi ehlileştirip… Her aklımızdan daha önce geçmemiş güzel şey, hayal olmayabilir, o an şaşırtıcı gelen, belki bir başka yakın kapının arkasındadır.

Saat 00:14 Eylül 2023, Ev, Erenköy

– Hazırlanıyorsunuz… Bir gün…

Saat 14:41 Eylül 2023, Ofis, Ataşehir

Bir e-posta, kuruluşundan bu yana Türkiye’nin tüm internet yatırımlarından emin olmak istiyor, PE çalışan CPA’li çocuklardan daha fazla Türkiye’nin 5 senelik finansal yol haritasını bilmek istiyor. Boğaziçinin Cambridge’li dehası Mustafa Hoca’yı arıyorum diyorum ki “Sayın Growth and Development Gurusu bana grafiklerle dolu bir aşk mektubu lazım, şişeye koyup denize bırakacağım…” Bana rakı masası bazında, pahalıya patlıyor fakat ekonomi yönetiminin 2003’ten kalma powerpointleriyle yanyana koyunca, gözlerimizi kıpkırmızı eden bir tablo çıkarıyoruz.

“Uykusuzluğundan belli, kafanda hep birikintiler çalıyor” arkada, IKEA çalışma lambasının altında kötü el yazımı temize çekerken..

Sabah Saatleri, Ekim 2023 , Ofis, Ataşehir

-Son 5deyiz…

Saat 09:30, Kasım 2023 , Ofis, Münih

Eric’e çok uzun yıllardır görmediğim bir dostuma kavuşur gibi sarıldım.

Son 3’teydik…

Saat 15:21, Aralık 2023, Ofis Ataşehir

Kravatını hafifletirken, şey diyorum:

-Ne dersin abi?

Saat 19:44 Aralık 2023 Ofis, Ataşehir.

-Claire, bu benim karar veremeyeceğim bir nokta…

-Kim karar verebilir?

-Cumhurbaşkanı

Saat 19:44 Aralık 2023 Ev, Erenköy

-Hayal gibi geliyor bana.

Saati tam hatırlamıyorum, Ocak 2024, Ofis, Ataşehir

-Türkiye’nin kültür ve internet altyapısı bakımından beklentilerimize uygun olduğunu belirtirken, olası sanctionları ve siyasi çalkantıları da hesaba katmak zorundayız. Bu riski paylaşmak zorundayız

Risk, sizsiniz, risk sizin algınızda, risk yok, garantisi benim diye halı satar gibi ayağa kalkmak istediğim bir anda, uluslararası standartlar ve devletimizin bağlı olduğu tüm protokollere dilimi, ruhumu döndürüyorum. Fularım yok, fularsızım. Ama bir fular, şu an çok yakışırdı biliyorum.

15:21(GMT +2), Şubat 2024, Münih

-Geldiğimiz yerde, Türkiye, komşu bir ülke gibi günde 44 – 52 arası uçuş ile operasyonel tüm adımlara çok uygun ama…Yine de şu 400 sayfayı baştan sona bir okuyun.

7:21(GMT +2), Şubat 2024, Münih

-Yakınlığınıza göre karar ver, ben hemen bilgi vericem.

15:44(GMT +2), Şubat 2024, Münih

-Premium’dan olumlu geçmiş…

-E o zaman?

-Yine de bekleyelim.

15:44(GMT +2), Şubat 2024, Münih

-Başka katılacak var mı?

-Kalabalık geldim, çok kalabalık.

09:22(GMT +2), Mart 2024, Ofis, Dresden

-Şimdilik olumsuz hiçbir şey yok, her şey şaşırtıcı derecede olumlu, ama bekleyelim, benim geçen yıl…

Sus artık Klaus…

Sus çünkü, o Balkan Türküsündeki gibi …”pencereden baka baka a yarim ela gözler süzüldü”… “mapushane yata yata” Klaus.

Sus.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir