Benim bütün derdim özlem… Biliyorum kavuşur böyle seven… Bir Volkswagen & Türkiye Hikayesi #1

Sizin de bazen uykularınızı kaçırıyor mu bu “halkın otomobili”nin Türkiye’de ki üretime bir türlü başlamayışı…Tam evlilik arifesindeki çiftlerin ayrılığına benzemiyor mu hüzünlü hikayemiz? Manisa’da Volkswagen’e işaret edilmiş arsanın etrafından geçerken sizin de kıpkırmızı olmuyor mu gözleriniz? Tüm sözler verilmiş, kamu 55.000 siparişi tek seferde geçmeye hazır, sektörde aşırı tecrübeli Türk Otomotiv işçisi motive, polis teşkilatı Caddy’lerini teslim almış? E peki sen nerdesin? Nerdesin Volkswagen?

Aslına bakarsanız, bu bir türlü kavuşmayı becerememiş iki sevgili, ufak tefek kaçamak ilişkilerde buluşmayı ihmal etmiyorlar, geçen ay Transporter’ın üretimi Ford’un Gebze’de(kimler kimlerle beraber hey be hey) kuracağı iki yeni tesise verildi, 4 bant Transporter üretecek Türk işçisinden senelik 21.000 gibi iddaalı bir rakamda üretim bekleniyor.

Hiç unutmuyorum, Sanıyorum Kasım 2019’du, havalimanından teslim aldığım bir Tiguan R Line ile Braunschweig’a geçiyordum, bir sonraki gün yönetim ekibinden bir başka misafirimiz daha olacağı için Tiguan ile herhangi bir şımarıklık için kısıtlı vaktim vardı, hız limitlerinin bittiğine dair meşhur uyarılardan sonra, Acı Vatan Almanya’ya geliş sebebim Volkswagen’in Braunschweig tesislerine doğru işten sonra kravatını çözen Sadık Bey gibi aceleci koşmaya başladım. Ben koştukça Tiguan, kısık nefeslerle eşlik etmenin hiç sorun olmayacağını belirten küçük motor sesleriyle diyordu ki “bu henüz hiç bir şey…”

Tiguan R-Line ilk karşılaşmamız…

Bu güzel motor seslerinin yankısında, konu da Volkswagen’den çok uzaklaşsın istemiyorum, Tiguan ile yol arkadaşlığımız Volkswagen’de eşlik etmek istediğimiz bir proje içindi, Almanya’da ki meslektaşlarımın yanına giderken kendimi Volkswagen’i sevmek için zorlamamı gerektirecek hiç bir şey yoktu ki, bu Türk komşularını hayli seven safkan Alman, 8 nesil üretilecek tasarım ikonlara sahip, otomotiv dünyasının garantici, sempatik “Turgut Özal”ıydı haliyle. Sizi hiç riske atmadan limitlerde eğlenmeyi Vaad eden sürüş teknolojileri, maliyetleri düşürmek üzere yaptıkları küçük “plastik” çakallıklarıyla halen güleryüzünü kaybetmedi Volkswagen.

2018, Emisyon krizi, semi-conductor short, Volkswagen esprisini elini gözüne bulaştırmak derken, senelik yüzbinlerce üretimiyle birbirimize çok yakıştığımız şu dönemde, sizde hatırlayacaksınız ki aslında çok sempatik bir adam olan Herbert Diess bey çıkıp dedi ki “Türkiye’ye gelmeme sebeplerimizden biri siyasi duruşları”. Tamamda Herbert, sen siyasi duruş eleştirebilecek marka mısın? Sen yapıştırmadın mı Emisyon değerlerinde hileyi hurdayı? Ya abi senin kuruluşun dasaskfa neyse diyemeyeceğimiz şeylerdi bunlar o gün için..

Herbert’in bu çıkışıyla, Türk Otomobil sanayini önemseyen bir çok kişi bir kaç hafta mutsuz gidip geldi işine, akşam yemeği sofralarında susup uzaklara baktı ve konuşmadı hiç, oysa “Volkswagen Turkey Otomotiv Sanayi ve Ticaret Anonim Şirketi” kurulmuş, “Keçiliköy OSB Mahallesi Cumhuriyet Bulvarı No: 14/118 Yunusemre/Manisa” adresi alınmış, sermaye olarak da “943 milyon 500 bin Türk Lirası ” işaretlenmişti. Hepimiz şoku atlatana kadar “önce bir kaç damla yaş” dinledik iş yolumuzda…

Braunschweig,Wolfsburg

Bugün geldiğimiz yerde, bu Volkswagen’e yeniden bir çağrıdır ki Toyota’nın Avrupa Pazarındaki liderliği kesinleşmeden, Türkiye’de ki Passat, Golf ve Polo aşıklarını da arkama alarak şaka yollu bağırmak isterim;

“Duydum ki sefere çıkmayı kuruyormuşsun etme
Bir başkasını sevmeye bir başkasını dost etmeye niyetlenmişsin yapma
Sen yadeller dünyasında ne arıyorsun yabancı
Hangi hasta gönüllüyü kasdediyorsun etme”

Türkiye ve Volkswagen, Alman otomobil işçileri sendikasının yaptırımlarını düşününce Volkswagen için Türkiye’yi bir Disneyland seyahatine çevirdiği gibi, Avrupa’nın bu çiçeklerle bezeli arka bahçesi bu işi çok iyi biliyor. Bugün Türk işçisinin emekleri Avrupanın her şehrinde kırmızı ışıklarda göz kamaştırıyor.

Şimdi önümüzdeki yazılarda, Münih Teknikteki sertifika programımdan hocam Joerg’ün “smart factory of Volkswagen” mimari örneklerinden “Automotive Inititative 25″ (AI25)” ders slidelarım ve Volkswagen’in finansal tablolarından Türkiye & Volkswagen aşkının aslında bir gönül ilişkisinden çok bir mantık evliliği olduğuna değineceğiz. Eğer sıkılmazsanız, 3.yazıya kalmadan kavuştururuz bu sevenleri gibi.

Güzel Pazarlar!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir